# info@lp24.pl      #    /58/ 5555 666
Leasing samochodów używanych i nowych - Leasing Polski

Zmiana leasingodawcy w trakcie umowy: Czy to możliwe?


Spis treści:

| 1. Czy zmiana leasingodawcy jest możliwa?

| 2. Korzyści z transferu leasingu

| 3. Proces transferu leasingu

| 4. Podsumowanie, czyli najważniejsze kwestie

 

W świecie biznesu każda decyzja może mieć istotny wpływ na rozwój i efektywność Twojej działalności. Jedną z takich decyzji może być zmiana aktualnego leasingodawcy. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy faktycznie jest to możliwe i jakie korzyści to rozwiązanie może przynieść Twojej firmie?

Dzisiaj przyjrzymy się bliżej procesowi transferu leasingu oraz korzyściom, jakie może przynieść. Dowiesz się, jakie warunki należy spełnić, aby dokonać przeniesienia umowy leasingowej i dalej móc korzystać z pojazdu lub maszyny, a także zobaczysz jakie korzyści mogą wyniknąć z takiej decyzji. Czy zmiana  dotychczasowego leasingodawcy może być kluczem do obniżenia kosztów, zwiększenia elastyczności finansowej i poprawy efektywności biznesowej Twojej firmy? Przekonaj się sam!
 

Czy zmiana leasingodawcy jest możliwa?

Czasami, w trakcie trwania umowy leasingowej, przedsiębiorcy mogą napotkać sytuacje, które skłaniają ich do rozważenia zmiany obecnego leasingodawcy. Może to być spowodowane zmianą potrzeb biznesowych, ale także chęcią uzyskania korzystniejszych warunków finansowych lub poprawą obsługi klienta. Ale czy takie przeniesienie umowy leasingowej jest w ogóle możliwe? Odpowiedź brzmi: Jak najbardziej!

Wiąże się to jednak z pewnym zastrzeżeniami. Wiele zależy od warunków aktualnej umowy leasingowej, którą  aktualnie posiadasz oraz polityki leasingowej konkretnego dostawcy. Pamiętaj, że przed podjęciem decyzji o zmianie dostawcy leasingu, należy dokładnie przeanalizować pierwotną umowę oraz skonsultować się z nowym leasingodawcą w celu sprawdzenia możliwości i warunków transakcji. Weź pod uwagę również to, że taki proces może być złożony i może wymagać odpowiedniej dokumentacji oraz formalności. Jednakże tak dla Ciebie, jak i dla wielu innych firm, korzyści płynące z przeniesienia umowy mogą znacznie przewyższyć związany z tym wysiłek.
 

Korzyści z tranferu leasingu:

Zastanawiasz się zapewne, po co tak właściwie to robić i czy transfer leasingu jest opłacalny? Otóż z miana leasingodawcy w trakcie trwania leasingu może przynieść Twojemu przedsiębiorstwu liczne korzyści. Po pierwsze, może to być szansa na spłacenie zaległości u aktualnego leasingodawcy,  które powstały wskutek wzrostu wysokości rat leasingowych - spowodowanych podwyżką WIBOR. Dodatkowo może być to okazja na obniżenie kosztów prowadzenia biznesu, powstałych np. poprzez inflację. Kolejny leasingodawca może zaoferować Ci atrakcyjniejsze warunki umowy, co w przyszłości przełoży się na poprawę płynności finansowej Twojej firmy.
 

emoji_objects

Czy wiesz, że ...

Leasing Polski oferuje swoim klientom unikalne rozwiązanie - Transfer Leasing.

Dowiedz się więcej o tym, jak łatwo i szybko możesz przenieść swoje finansowanie

do nas oraz jakie korzyści przygotowaliśmy dla Ciebie i Twojego przedsiębiorstwa.

Kliknij tutaj, aby poznać szczegóły naszej oferty!

 

Proces transferu leasingu:

Jakie warunki trzeba spełnić?

Przed rozpoczęciem procesu transferu leasingu, istnieje szereg warunków, które należy spełnić. Przede wszystkim, warto zaznaczyć, że nie wszystkie umowy leasingowe pozwalają na taką zmianę. Konieczne jest zatem dokładne przeanalizowanie pierwotnej umowy w celu sprawdzenia ewentualnych ograniczeń i wymagań.
 

Najbardziej istotne kwestie, które może wziąć pod uwagę wybrany przez Ciebie leasingodawca to:

 • Konieczność uzyskania zgody aktualnego leasingodawcy na wcześniejszy wykup pojazdu oraz uzyskanie od niego faktury wykupowej,

 • Historia płatności - leasingodawca może wymagać, aby leasingobiorca miał stabilną historię płatności, bez zaległości lub incydentów związanych z opóźnieniami w spłatach rat leasingowych. Warto wspomnieć, że niektóre firmy, takie jak Leasing Polski, wychodząc na przeciw oczekiwaniom klientów udzialają przedsiębiorcom finansowania na korzystnych warunkach - pomimo negatywnej historii kredytowej.

 • Stan przedmiotu leasingu - z reguły przedmiot umowy leasingowej powinien być w dobrym stanie technicznym i zgodny z określonymi standardami. W przypadku znacznych uszkodzeń lub ponadprzeciętnego zużycia, leasingodawca może odmówić zgody na jego transfer. 

 • Amortyzacja - przeniesienie leasingu pojazdu, który jeszcze nie został w pełni amortyzowany, może być trudne do zrealizowania lub mogą wystąpić pewne ograniczenia związane z procesem amortyzacji. Większość firm leasingowych uczestniczących w procesie transferu leasingu wymaga, aby przedmiot umowy był już zamortyzowany (w takim przypadku czas trwania umowy jest dłuższy niż czas zamortyzowania się pojazdu lub maszyny).

 • Zabezpieczenie transakcji - w przypadku transferu leasing warto wiedzieć, że konieczne może być zabezpieczenie pojazdu w postaci unieruchomienia go w jego miejscu postoju,  przewłaszczenie innego pojazdu, którego jesteś właścicielem lub odstawienie pojazdu na plac nowego leasingodawcy do czasu załatwienia wszelkich formalności i podpisania umowy,

 • Dodatkowe koszty - zanim ostatecznie zdecydujesz się na zmianę dostawcy leasingu upewnij się, jakie koszty będziesz musiał ponieść. W niektórych przypadkach Twój obecny leasingodawca może wymagać uiszczenia opłaty manipulacyjnej za przedwczesne rozwiązanie umowy. Konieczny może być też koszt związany z oględzinami pojazdu przez rzeczoznawcę, koszt rejestracji, czy ponowny wykup ubezpieczenia.
   

Wymagane dokumenty i formalności

Należy pamiętać, że procedura transferu leasingu wymaga skompletowania odpowiedniej dokumentacji oraz dopełnienia niezbędnych formalności. Wśród nich mogą być między innymi:

 • Oświadczenie (zgoda) aktualnego leasingodawcy na przedterminowe zakończenie umowy i wykup,

 • Aktualna umowa leasingu pojazdu (do wglądu),

 • Harmonogram spłaty rat wraz z wykupem,

 • Dowód rejestracyjny pojazdu wraz z badaniem technicznym,

 • Polisa ubezpieczeniowa,

 • I nie tylko...
   

Procedura transferu umowy leasingu:

Proces ten obejmuje kilka kroków:

I. Konsultacja z kolejnym, potencjalnym leasingodawcą na temat możliwości przeprowadzenia transakcji.

II. Uzyskanie zgody aktualnego leasingodawcy na przedterminowe zakończenie umowy wraz z wykupem.

III. Złożenie wniosku leasingowego i sprawdzenie zdolności finansowej przedsiębiorstwa.

IV. Dokonanie oględzin i potwierdzenie wartości pojazdu lub maszyny przez rzeczoznawcę.

VI. Zabezpieczenie transakcji poprzez unieruchomienie przedmiotu leasingu lub przewłaszczenie innego pojazdu.

V. Finalizacja wszelkich formalności wraz z podpisaniem nowej umowy.

VI. Rejestracja pojazdu oraz wykup nowej polisy ubezpieczeniowej.

VII. Wydanie przedmiotu leasingu.
 

Podsumowanie, czyli najważniejsze kwestie:

Przedsiębiorco! Jak już widzisz, zmiana leasingodawcy w trakcie trwania umowy to strategiczna decyzja, która może przynieść liczne korzyści dla Ciebie i Twojej firmy. Proces ten wymaga dokładnego zrozumienia warunków umowy, uzyskania zgody obecnego leasingodawcy oraz spełnienia wspomnianych warunków i dopełnienia formalności. Pamiętaj, że kluczowymi elementami są także wcześniejsza konsultacja z nowym leasingodawcą i uwzględnienie zabezpieczenia transakcji. Mimo że proces może być czasochłonny - nie zniechęcaj się! Korzyści wynikające z transferu umowy leasingowej mogą bowiem znacznie przewyższyć nakład pracy, przyczyniając się do poprawy efektywności biznesowej i elastyczności finansowej Twojego przedsiębiorstwa. 
×