# info@lp24.pl      #    /58/ 5555 666
Leasing samochodów używanych i nowych - Leasing Polski

Wykup pojazdu po zakończeniu leasingu


W Polsce najbardziej popularny jest leasing operacyjny, w którym po zakończeniu umowy możliwy jest wykup przedmiotu.


Wykup przez osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą lub wspólnika spółki cywilnej bez wprowadzania do ewidencji środków trwałych

Wykupiony przedmiot leasingu (o ile nie jest wprowadzony do ewidencji środków trwałych czy wyposażenia) w żaden sposób nie wpływa na bilans finansowy działalności. Leasingobiorca nawet mając w ręku fakturę z danymi firmowymi, nie musi jej wprowadzać do ewidencji firmy i nadal może sprzedać tak wykupiony samochód (czy inny przedmiot) po pół roku jako osoba prywatna bez podatku. Przedsiębiorca może korzystać w takiej sytuacji z samochodu osobowego do celów związanych z prowadzoną działalnością zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1 stycznia 2019, tj. może zaliczyć w koszty 20% poniesionych wydatków eksploatacyjnych (również paliwa). Po pół roku (liczonym od końca miesiąca) właściciel samochodu czy ciągnika siodłowego będzie mógł sprzedać środek trwały bez podatku dochodowego i VAT.

Wykup przedmiotu leasingu na firmę i wprowadzenie do ewidencji środków trwałych
Do zalet wykupu pojazdu na firmę po zakończeniu umowy leasingu u wprowadzenia do ewidencji środków trwałych należą:
  • zaliczenia do KUP (kosztów uzyskania przychodu) kwoty wykupu w pełnej wysokości,
  • odliczenia VAT-u od kwoty wykupu (50% dla samochodów osobowych i ciężarowych o DMC do 3,5 t),
  • zaliczenia do KUP wydatków wynikających z użytkowania (dla samochodów używanych również prywatnie w wysokości 75%)
  • ewentualna sprzedaż zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC)

Leasing zwrotny po wykupie

Ciekawą alternatywą jest leasing zwrotny po wykupie, który pozwala na zwiększenie kapitału obrotowego firmy i dalsze czerpanie korzyści podatkowych wynikających z tej formy finansowania. Leasing Polski oferuje takie rozwiązanie również gdy suma wieku pojazdu z okresem leasingu jest powyżej 10 lat. Warto podkreślić, że kwota finansowania to wartość rynkowa pojazdu a nie tylko wartość wykupu.
 
×