# info@lp24.pl      #    /58/ 5555 666
Leasing samochodów używanych i nowych - Leasing Polski

Stałe czy zmienne oprocentowanie - które rozwiązanie wybrać?


Przy każdym finansowaniu, którego spłata rozłożona jest w czasie należy zdecydować, czy oprocentowanie – a więc rata kredytowa lub leasingowa – będzie stałe czy zmienne. Które rozwiązanie jest bardziej opłacalne?

Oprocentowanie zmienne

Na to, czy zmienne oprocentowanie jest dla Ciebie i Twojej firmy bardziej korzystne, ma wpływ przede wszystkim:
  • Wysokość Wibor 1M lub 3M w momencie zawarcia umowy – to na ich podstawie przeważnie leasingodawcy ustalają  koszt udzielenia finansowania. Poziom obu wskaźników zależy głównie od wysokości stóp procentowych wyznaczonych przez Radę Polityki Pieniężnej Narodowego Banku Polskiego.
  • Wzrost/spadek stóp procentowych w trakcie okresu leasingu – korzystne dla leasingobiorcy jest, gdy w trakcie trwania umowy ze zmiennym oprocentowaniem stopy procentowe ulegają obniżeniu w stosunku do momentu zawarcia umowy.
Przewidywaniem, czy stopy procentowe będą spadać czy wzrastać zajmują się profesjonalnie analitycy giełdowi. Kiedy stopy są wysokie, a z rynku lub analiz specjalistów docierają informacje świadczące o tym, że mogą one ulec obniżeniu, warto sięgnąć po leasing z oprocentowaniem zmiennym. Taka decyzja zawsze jednak będzie zawierała element ryzyka.
  • Decyzja finansującego – niestety wiele firm leasingowych w sposób niekorzystny dla leasingobiorcy korzysta z elastyczności wynikającej z finansowania o zmiennym oprocentowaniu. Mogą one bowiem podwyższać ratę, gdy wzrasta stopa procentowa, ale nie mają obowiązku automatycznie jej obniżyć, gdy wskaźnik Wibor się obniży.
Kiedy decydujesz się na leasing ze zmiennym oprocentowaniem zadbaj, aby w umowie znalazł się również zapis gwarantujący obniżenie raty wraz ze spadkiem wskaźnika W1 lub W2.

Stałe oprocentowanie

Większość leasingobiorców domyślnie oferuje oprocentowanie zmienne, jednak nie wszystkie. Część finansujących daje możliwość wyboru oprocentowania stałego, które może być w danym momencie droższą opcją, lub w ofercie ma wyłącznie finansowanie ze stałym oprocentowaniem.

Kiedy warto wybrać stałe oprocentowanie?

Stałe oprocentowanie to najlepszy wybór dla tych, którym zależy, żeby ich raty leasingowe z czasem nie wzrosły. Kiedy z góry wiesz, że Twoja wysokość rat miesięcznych oraz harmonogram spłat są z góry ustalone, nie musisz zaprzątać sobie tym już głowy. To pewne i stabilne rozwiązanie, szczególnie w okresach, w których  sytuacja na rynku jest niestabilna i trudno o wiarygodne, pewne przewidywania dotyczące kierunku rozwoju sytuacji gospodarczej.
×