# info@lp24.pl      #    /58/ 5555 666
Leasing samochodów używanych i nowych - Leasing Polski

Poradnik początkującego leasingobiorcy cz.3: Leasing a koszt uzyskania przychodu


Zrozumienie różnic w rozliczaniu księgowym między leasingiem operacyjnym a finansowym jest kluczowe dla efektywnego zarządzania finansami przedsiębiorstwa. W leasingu operacyjnym, przedmiot leasingu pozostaje własnością leasingodawcy, co oznacza, że wszystkie raty leasingowe są traktowane jako koszty operacyjne i w całości zaliczane do kosztów uzyskania przychodu. Natomiast w przypadku leasingu finansowego, gdzie przewiduje się przeniesienie prawa własności na leasingobiorcę po zakończeniu umowy, raty są rozdzielane na odsetki (które są kosztem uzyskania przychodu) oraz spłatę kapitału (która nie wlicza się w te koszty).

Więcej o tym, czym są różne formy leasingu, takie jak leasing operacyjny i finansowy, przeczytasz tutaj.

 

Leasing a koszty uzyskania przychodu

  • Wpłata początkowa (czynsz inicjalny)

  • Raty leasingowe (50% w przypadku mieszanego użycia samochodu)


Pamiętaj!

Jeśli chcesz wziąć w leasing samochód osobowy w koszt uzyskania przychodu możesz zaliczyć 100% wydatków związanych z wpłatą początkową i spłatą rat wtedy, kiedy jego wartość przedmiotu leasingu nie przekracza:

  • 150 tys. zł (samochód spalinowy lub hybrydowy)

  • 225 tys. zł (samochód elektryczny)

 

Jeśli chcesz wziąć leasing droższą osobówkę, w KUP możesz zaliczyć wydatki proporcjonalne do podanego limitu:

  • Koszty eksploatacyjne

 

Od 2019 r. przedsiębiorca, który korzysta z danego samochodu wyłącznie na potrzeby służbowe, ma prawo zaliczać w koszty uzyskania przychodu 100% wydatków poniesionych na eksploatację auta. Wśród nich można wymienić konieczne naprawy, serwisowanie oraz koszty paliwa. Jeśli jednak nie będzie on prowadził ewidencji przebiegu, automatycznie zostanie uznane, że wykorzystuje on ruchomość również w celach niezwiązanych z działalnością gospodarczą (prywatnych).

Gdy przedsiębiorca finansuje auto za pomocą leasingu, ma możliwość odliczyć 50% wydatków poniesionych na bieżącą eksploatację pojazdu.

Limit nie obejmuje kosztów poniesionych na ubezpieczenie samochodu. Dlaczego? Ponieważ nie zaliczają się one do kosztów eksploatacyjnych. W praktyce oznacza to zatem, że ubezpieczenie OC można w całości zaliczyć w koszty. Co więcej, nie ma w tym przypadku znaczenia wartość auta. Należy jednocześnie pamiętać, że ubezpieczenie dobrowolne podlega już nieco innym zasadom. Można je zaliczyć w całości w koszty jedynie gdy wartość auta na polisie nie przekroczy ustalonego limitu 150 tys. zł. 

Limitem związanym z wartością auta nie są objęte:

  • Odsetki

  • Inne opłaty leasingowe, takie jak ubezpieczenie OC pojazdu


Od 2019 r. przedsiębiorca, który korzysta z auta wyłącznie na potrzeby służbowe i finansuje to auto z leasingu, ma prawo w koszty uzyskania przychodu zaliczyć 100% wydatków poniesionych na eksploatację auta. Wśród nich można wymienić konieczne naprawy, serwisowanie oraz koszty paliwa. Jeśli jednak nie będzie on prowadził ewidencji przebiegu, automatycznie zostanie uznane, że wykorzystuje on ruchomość również w celach niezwiązanych z działalnością gospodarczą (prywatnych).

W tym przypadku przedsiębiorca ma możliwość odliczyć 50% wydatków poniesionych na bieżącą eksploatacją pojazdu.

Warto pamiętać, że zrozumienie tych zasad pozwala przedsiębiorcom na optymalizację podatkową i finansową, co jest szczególnie ważne w kontekście dynamicznie zmieniających się regulacji prawnych oraz warunków rynkowych.

×