# info@lp24.pl      #    /58/ 5555 666
Leasing samochodów używanych i nowych - Leasing Polski

Możliwości uzyskania finansowania przy zadłużeniu firmy


Niezależnie od tego, jak długo prowadzisz swój biznes, jaka jest Twoja historia finansowa i prognozy dalszego działania, może się zdarzyć, że chcesz wziąć w leasing pojazd, maszynę czy nawet linię produkcyjną. Celem finansowania może być zarówno zachowanie płynności w bieżącym funkcjonowaniu, jak i rozwój firmy czy nawet spłata bieżących zobowiązań (sprawdź: leasing zwrotny).

Jest to popularne rozwiązanie finansowe zwłaszcza wśród małych i średnich przedsiębiorców, którym zależy na prostym i szybkim rozwiązaniu. Może się jednak zdarzyć, że usłyszysz, że nie otrzymasz finansowania ze względu na wpisy w bazach dłużników.

Jak sprawdzić bazy dłużników?

W Polsce najczęściej spotkamy się z 3 bazami dłużników:
  • BIK – Biuro Informacji Kredytowej
  • KRD – Krajowy Rejestr Długów
  • BIG – Biuro Informacji Gospodarczej
*Od 1 grudnia 2020 r. ma zacząć działać również Krajowy Rejestr Zadłużonych

Obecnie jest możliwe zdalne sprawdzenie stanu zadłużenia w większości baz dłużników.

Do baz dłużników możesz zostać wpisany, kiedy:
  • Twoje zadłużenie jest starsze niż 30 dni
  • wierzyciel poinformuje Cię listem poleconym o  zamiarze zgłoszenia Twojej firmy do rejestru
  • wartość Twojego zadłużenia jest równa lub wyższa 500 zł (w przypadku konsumenta - 200 zł)

Kiedy sprawdzić bazy dłużników?

Warto regularnie sprawdzać profil swojej firmy w bazach nie tylko wtedy, kiedy wiesz, że Twoje przedsiębiorstwo jest zadłużone, i chcesz być świadomy realnego bieżącego zadłużenia, lecz również wtedy, kiedy chcesz mieć pewność, że ktoś nie zaciągnął zobowiązania w Twoim imieniu. W ten sposób dodatkowo zabezpieczasz się przed bezprawnym zaciąganiem zobowiązań na Twoje dane osobowe.
Częstą praktyką wśród przedsiębiorców jest również sprawdzanie w bazach potencjalnych kontrahentów czy innych firm, z którymi chce się nawiązać współpracę.

Przed złożeniem wniosku o finansowanie

Sprawdzenie baz może być szczególnie wartościowe wtedy, kiedy chcesz ubiegać się o kredyt, leasing lub inne finansowanie. Finansujący z pewnością sprawdzi informacje o Twoim stanie zadłużenia, ale nie we wszystkich przypadkach Twoje zadłużenie będzie się równać odmowie udzielenia finansowania.
Jeśli Twoja firma jest zadłużona, otrzymasz finansowanie wyłącznie od finansujących, którzy podchodzą indywidualnie do każdego klienta i biorą pod uwagę całą sytuację Twojego biznesu. Nastawione na wspieranie przedsiębiorców firmy wezmą pod uwagę nie tylko wpisy w bazach, lecz także inne czynniki, takie jak możliwość poręczenia przez osobę trzecią czy dodatkowe zabezpieczenie.
Pamiętaj jednak, że  im większe Twoje zadłużenie, tym większe ryzyko bierze na siebie firma finansująca, a co za tym idzie, oprocentowanie pożyczki lub leasingu może być wyższe.
×