# info@lp24.pl      #    /58/ 5555 666
Leasing samochodów używanych i nowych - Leasing Polski

Leasing a rozwój firmy budowlanej: Jak mądrze inwestować?


Spis treści:

| 1. Popularność leasingu w branży budowlanej

| 2. Leasing w sektorze budowlanym - Czy warto skorzystać?

| 3. Możliwość finansowania starych maszyn i urządzeń budowlanych

| 4. Przyszłość leasingu w branży budowlanej

 

W dynamicznie zmieniającym się świecie budownictwa, gdzie konkurencja nieustannie zaostrza rywalizację, a postęp technologiczny wymaga ciągłych inwestycji, leasing wyłania się jako kluczowy sojusznik firm budowlanych. Ten model finansowania nie tylko umożliwia dostęp do najnowszych maszyn i pojazdów bez obciążania kapitału firmy, ale również oferuje elastyczność i efektywność kosztową, które są niezbędne dla utrzymania przewagi konkurencyjnej. Na naszym blogu wspominaliśmy już o leasingu maszyn budowlanych. Dziś jednak zgłębimy wiedzę, dlaczego ta forma finansowania stała się tak popularnym wyborem wśród przedsiębiorstw budowlanych i jak może on wspierać ich innowacyjność. Odkryjemy, jak mądrze wykorzystać leasing do rozwoju działalności oraz optymalizacji zarządzania zasobami, co w rezultacie prowadzi do budowania silniejszego, bardziej zrównoważonego biznesu.

 

Popularność leasingu w branży budowlanej

Zgodnie z danymi udostępnionymi przez Związek Polskiego Leasingu, w 2023 roku maszyny i inne urządzenia techniczne, w tym specjalistyczny sprzęt budowlany, zajmowały znaczącą pozycję na rynku leasingowym, stanowiąc aż 24,4% udziału. Stanowiło to imponującą łączną wartość sfinansowanego leasingiem wyposażenia - wynoszącą 25 miliardów złotych.

Skąd taka popularność? Rozwój technologiczny i potrzeba efektywności w branży wymagają od firm budowlanych ciągłego dostępu do nowoczesnego sprzętu. Leasing, oferując możliwość korzystania z najnowszej technologii bez konieczności ponoszenia pełnych kosztów zakupu, staje się dla nich atrakcyjną opcją. Dzięki niemu przedsiębiorstwa mogą unikać przestarzałości technicznej, zachowując jednocześnie płynność finansową, co jest kluczowe przy dużych inwestycjach. Stałe raty leasingowe ułatwiają planowanie budżetu, a potencjalne korzyści podatkowe dodatkowo zwiększają jego atrakcyjność. Aktualnie, elastyczność umów leasingowych pozwala na dostosowanie do specyficznych potrzeb projektów i specyfiki branży, co jest szczególnie ważne w sektorze charakteryzującym się zróżnicowaniem i dynamiką zmian. To wszystko sprawia, że leasing jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem, które wspiera przedsiębiorstwa budowlane w ich rozwoju, zapewniając dostęp do niezbędnych zasobów przy jednoczesnym minimalizowaniu ryzyka finansowego.

 

Leasing w sektorze budowlanym - Czy warto skorzystać?

Leasing, jako forma finansowania aktywów, niesie za sobą wiele korzyści dla przedsiębiorstw budowlanych. Oto niektóre z nich:

  • Zoptymalizowane wydatki  – możliwość uniknięcia jednorazowych, wysokich wydatków na zakup nowego sprzętu specjalistycznego. Dzięki rozłożeniu płatności na raty, Twoja firma będzie mogła lepiej zarządzać finansami i przeznaczyć środki na inne obszary działalności.

  • Korzyści podatkowe – w wielu przypadkach, koszty leasingu kwalifikują się do odliczeń podatkowych, co może obniżyć ogólny koszt finansowania.

  • Dostęp do nowoczesnego sprzętu – utrzymanie kroku za najnowszymi technologiami jest kluczowe w branży budowlanej. Leasing umożliwi Ci regularną aktualizację sprzętu, co może przełożyć się na wyższą jakość pracy i efektywność przedsiębiorstwa.

  • Zmniejszenie ryzyka przestarzałości – ten rodzaj finansowania może zabezpieczyć Cię przed kosztownymi inwestycjami w sprzęt, który szybko może stać się przestarzały. Dzięki temu Twoje firma budowlana nie będzie obciążona tak dużymi kosztami utrzymania i będziesz mógł dopasować swój sprzęt do aktualnych potrzeb.

  • Elastyczność umów leasingowych – wiele leasingodawców zapewnia możliwość dopasowania umowy do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa, w tym dostosowaniu okresu finansowania, wysokości rat oraz opcji wykupu.

  • Uproszczone zarządzanie maszynami – niektóre firmy leasingowe często oferują dodatkowe usługi na korzystnych warunkach, związane z zarządzaniem i serwisowaniem sprzętu, co odciąża przedsiębiorstwa od tych obowiązków.

  • Zwiększenie konkurencyjności – dostęp do zaawansowanych technologicznie maszyn i urządzeń może znacząco podnieść konkurencyjność Twojej firmy, pozwalając na realizację złożonych i wymagających projektów.

Pamiętaj, że korzystając z leasingu, przedsiębiorstwa z branży budowlanej znajdują sposób na efektywne gospodarowanie zasobami bez konieczności zamrażania znaczących środków finansowych, co w dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie może stanowić o ich przewadze rynkowej.


Możliwość finansowania starych maszyn i urządzeń budowlanych

Wiele firm z różnych względów coraz częściej decyduje się również na leasing starszych, niekiedy ponad 10-letnich maszyn i urządzeń budowlanych. Taka forma finansowania może być nieoczywistym, ale wartościowym rozwiązaniem dla wielu przedsiębiorstw. Między innymi starszych maszyn jest zazwyczaj tańszy niż w przypadku nowych modeli, a dla firm, które muszą utrzymywać ścisłą kontrolę nad budżetem, może to być kluczowe. Niskie miesięczne raty leasingu pozwalają na oszczędność środków, które mogą być przeznaczone na inne cele biznesowe. Niestety większość firm leasingowych nie udziela finansowania na stare sprzęty, które są eksploatowane od co najmniej kilku lat.

 
emoji_objects

Czy wiesz, że ...

Nasza firma udziela swoim klientom finansowania również na starsze maszyny budowlane i nie tylko.

W Leasingu Polskim przedsiębiorcy mogą skorzystać z oferty Leasing 10+ na korzystnych warunkach

i  cieszyć się leasingiem starszego, ale wciąż sprawnego i sprawdzonego sprzętu!

Kliknij tutaj, aby poznać szczegóły naszej oferty!


Warto wspomnieć, że ten rodzaj finansowania to nie jedyna możliwość. Oprócz tego istnieje również szereg innych opcji takich jak leasing 10+ bez BIG i KRD. Oferta ta jest kierowana do osób prowadzących własną działalność gospodarczą, które chciałyby skorzystać z finansowania starszych sprzętów pomimo negatywnej historii finansowej. Dodatkowo wielu przedsiębiorców coraz częściej decyduje się na skorzystanie z leasingu zwrotnego maszyn budowlanych 10+, który jest atrakcyjnym rozwiązaniem dla przedsiębiorstw posiadających w majątku maszyny lub pojazdy na własność. Jest to korzystne rozwiązanie dla tych, którzy potrzebują środków na rozwój, ale jednocześnie nie chcą pozbywać się swoich aktywów. W tej formule finansowania przedsiębiorstwo sprzedaje posiadany sprzęt firmie leasingowej i otrzymuje za niego zapłatę pieniężną. Następnie przedmiot ten jest oddawany do leasingu, dzięki czemu można dalej z niego korzystać na określonych w umowie leasingowej warunkach. Takie nowoczesne rozwiązanie pozwala na uwolnienie zamrożonego kapitału, który można wykorzystać na dowolne cele inwestycyjne, jednocześnie zachowując możliwość korzystania ze sprzętu. Jest to szczególnie korzystne dla firm z solidną flotą maszyn, które chcą optymalizować swoje finanse.


Przyszłość leasingu w branży budowlanej

Przyszłość leasingu w branży budowlanej wydaje się być kształtowana przez nowe technologie i rosnącą cyfryzację,  a także elastyczność smart-umów i nacisk na zrównoważony rozwój. Prościej mówiąc, dzięki nowinkom takim jak blockchain, cały proces leasingu maszyn będzie stawał się coraz łatwiejszy i dużo szybszy w realizacji. Dzięki takim rozwiązaniom wiele przedsiębiorstw, w tym firmy budowlane, będą mogły sprawniej dostosowywać się do nowych zadań i projektów. Co więcej, rosnąca troska o naturę z czasem może sprawić, że coraz więcej firm będzie chciało korzystać ze sprzętu, który jest przyjazny dla środowiska, a także będą decydowały się na ponowne leasingowanie i korzystanie z tego samego sprzętu, aby ograniczyć produkcję kolejnych maszyn i związane z nią negatywne skutki ekologiczne.
×